Kam v okolí?

Kultura

 

zámek Letovice - první zmínky pocházejí již z let 1250 – 1274, ale první písemná zmínka pochází z r. 1360. Na počátku 15. století v r. 1424 hrad zničili husité. V druhé polovině 15. století byl letovický hrad obnoven. O jeho pozdě gotické přestavbě svědčí několik sklepních místností s jednoduchým portálem, část vnější obvodové zdi zámeckých budov.

zámek Rájec - Jestřebí - komplex zámek Rájec nad Svitavou, vybudovaný ve stylu Ludvíka XVI., návštěvníky zaujme především luxusně zařízenými interiéry rodu Salmů. Milovníky umění pak nepochybně osloví bohatá sbírka orientálního porcelánu a známá zámecká obrazárna, v níž jsou vystavena díla slavných evropských malířů období baroka a romantismu.

zámek Kunštát - jeden z nejstarších moravských hradů z poloviny 13. století je spojen s rodem pánů z Kunštátu. Současná podoba zámku je výsledkem přestaveb v polovině 16. století a dále v letech 1678 – 1680. Interiéry objektu seznamují návštěvníky s kulturou bydlení posledních šlechtických majitelů, hrabat Coudenhove-Honrichs. Hodnotný komplex zámeckých budov je obklopen parkem s unikátním psím hřbitovem z konce 19. století.

zámek Lysice - barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

zámek Boskovice - přestože empírová podoba zámku Boskovice má původ ve dvacátých a třicátých letech minulého století, je nutné hledat kořeny této stavby o téměř půl druhého století dříve.

hrad Pernštejn - už z daleka jsou nad lesy vidět špičky věží majestátního hradu. Pernštejn trůní na vysoké skále, která o pořádný kus převyšuje své okolí. Není se čemu divit, hrad musel být co nejnedobytnější.

hrad Boskovice - na rozhraní Malé Hané a Drahanské vrchoviny se ve výšce 460 metrů nad mořem vypíná romantická zřícenina goticko-renesančního boskovického hradu.

hrad Svojanov -  "vila českých královen"  - vás zve na prohlídku svých prostor,   k   pobytu   v   ubytovně či   posezení   v   restauraci.

Turistické cíle

Olešnice na Moravě - Modrotisk, Muzeum strašidel a pověstí Olešnicka, Lyžařský vlek
Hluboké u Kunštátu - lyžařský vlek
Letovice - zámek Letovice, kostel sv. Prokopa, klášterní chrám sv. Václava, koupaliště, keltská usedlost ISARNO.
Moravský kras - patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě, která má 1100 jeskyní z nichž jsou čtyři otevřeny.
Boskovice - Hrad, Zámek, Židovské město, Westernové městečko