Poloha

Obec Vřesice se rozprostírá v krásném prostředí přírodního parku Halasova Kunštátska v nadmořské výšce 483 m n.m. Leží v ochranném pásmu vodní nádrže Křetínka, která je vzdálená 7 km od města Letovice. Obec zasahuje do rozsáhlého katastru na okraji Svratecké hornatiny a je od severu a západu chráněna svahy a lesy, v kotlině otevřené k jihu a východu.

Kultura a sport

V obci je malé hřiště určené na malou kopanou, chata pro různé společenské účely, požární nádrž sloužící v letních obdobích jako koupaliště.

Průmysl a zemědělství

Zemědělskou půdu obhospodařuje spolešnost VSP Group Olešnice, a. s., která se zabývá rostlinnou i živočišnou výrobou.

Klimatické poměry a příroda

Po stránce klimatické patří území obce do oblasti mírně teplé. Okolní obce jsou ideálním východiskem k letním i zimním vycházkám. Z kopce nad Vřesicemi, zvaném Povětrňák, kde dříve stával větrný mlýn, je překrásný výhled na Boskovickou brázdu s hradbou Drahanské vrchoviny a přehradu Křetínku. Za příznivých podmínek lze spatřit hřebeny Jeseníků a Orlických hor. Z Brablecova kopce zase uvidíte celé údolí Křetínky. Za příznivých klimatických podmínek roste v okolních lesích množství hub a borůvek, jimiž jsou Vřesice a okolí proslavené.

Církev

Osadu Vřesice spravuje Římskokatolická farnost Křetín. Žijí tu lidé bez vyznání nebo s vyznáním římskokatolickým či evangelickým. Kaple sv. Moniky s sv. Augustina, vysvěcená 30.8. 1998, se stala dominantou obce.


 

Kde se nacházíme